KYOCERA AVX CKR23BX183KM
Part No.:
CKR23BX183KM
Datasheet:
AnpuCKR23BX183KM.pdf
Description:
CAP CER 0.018UF 100V BX 2-DIP
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Failure Rate:
M (1%)
Size / Dimension:
0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):
0.195" (4.95mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)
Lead Style:
1. How to order CKR23BX183KM on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CKR23BX183KM is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CKR23BX183KM price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKR23BX183KM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CKR23BX183KM.
Image CKR23BX183KM
Part Number CKR23BX183KM
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Packaging Tube
Product Status Active
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient BX
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate M (1%)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-DIP
Size / Dimension 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max) 0.195" (4.95mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.325" (8.25mm)