KYOCERA AVX CKR23BX273KM
Part No.:
CKR23BX273KM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCKR23BX273KM.pdf
Description:
CAP CER 0.027UF 100V BX 2-DIP
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
2-DIP
Size / Dimension:
0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max):
0.195" (4.95mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.325" (8.25mm)
Lead Style:
1. How to order CKR23BX273KM on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CKR23BX273KM is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CKR23BX273KM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CKR23BX273KM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CKR23BX273KM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CKR23BX273KM
Part Number CKR23BX273KM
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-39014, CKR23
Packaging Tube
Product Status Active
Capacitance 0.027 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient BX
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate M (1%)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-DIP
Size / Dimension 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max) 0.195" (4.95mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.325" (8.25mm)