KYOCERA AVX CU10Y10R5BAT2A
Part No.:
CU10Y10R5BAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCU10Y10R5BAT2A.pdf
Description:
CAP CER 0.5PF 16V C0G/NP0 01005
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CU
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.5 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CU10Y10R5BAT2A on Anpu?
3. Are the CU10Y10R5BAT2A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CU10Y10R5BAT2A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CU10Y10R5BAT2A
Part Number CU10Y10R5BAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series CU
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.5 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)