KYOCERA AVX CWR29NB475KBHC
Part No.:
CWR29NB475KBHC
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915
Series:
CWR29
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
H
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-55365/11
1. How to order CWR29NB475KBHC on Anpu?
3. Are the CWR29NB475KBHC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CWR29NB475KBHC?
Image CWR29NB475KBHC
Part Number CWR29NB475KBHC
Manufacturer KYOCERA AVX
Series CWR29
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.125" (3.17mm)
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code H
Ratings -
Features High Reliability
Failure Rate B (0.1%)