KYOCERA AVX F720J337MRC
Part No.:
F720J337MRC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2824 (7260 Metric)
Description:
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 2824
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F72, Frameless™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
R
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order F720J337MRC on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that F720J337MRC is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the F720J337MRC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F720J337MRC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F720J337MRC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F720J337MRC
Part Number F720J337MRC
Manufacturer KYOCERA AVX
Series F72, Frameless™
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)