KYOCERA AVX F751C686KCC
Part No.:
F751C686KCC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2812 (7132 Metric)
Description:
CAP TANT 68UF 10% 16V 2812
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
F75, Frameless™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
220mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
C
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order F751C686KCC on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that F751C686KCC is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the F751C686KCC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F751C686KCC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F751C686KCC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F751C686KCC
Part Number F751C686KCC
Manufacturer KYOCERA AVX
Series F75, Frameless™
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 68 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 220mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)