KYOCERA AVX KGM05ACG1H560JN
Part No.:
KGM05ACG1H560JN
Datasheet:
AnpuKGM05ACG1H560JN.pdf
Description:
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order KGM05ACG1H560JN on Anpu?
3. Are the KGM05ACG1H560JN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KGM05ACG1H560JN?
Image KGM05ACG1H560JN
Part Number KGM05ACG1H560JN
Product Status Active
Capacitance 56 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)