KYOCERA AVX KGQ05FCG1H5R6DH
Part No.:
KGQ05FCG1H5R6DH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuKGQ05FCG1H5R6DH.pdf
Description:
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
5.6 pF
Tolerance:
±0.5pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order KGQ05FCG1H5R6DH on Anpu?
3. Are the KGQ05FCG1H5R6DH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KGQ05FCG1H5R6DH?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KGQ05FCG1H5R6DH
Part Number KGQ05FCG1H5R6DH
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5.6 pF
Tolerance ±0.5pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)