KYOCERA AVX MC026C105KAA
Part No.:
MC026C105KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuMC026C105KAA.pdf
Description:
CAP CER 1UF 6.3V X7R AXIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.051" W, 0.039" T x 0.098" L (1.30mm x 1.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
Straight
1. How to order MC026C105KAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MC026C105KAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MC026C105KAA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC026C105KAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC026C105KAA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MC026C105KAA
Part Number MC026C105KAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series MC
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.051" W, 0.039" T x 0.098" L (1.30mm x 1.00mm x 2.50mm)