KYOCERA AVX MR041A101JAA
Part No.:
MR041A101JAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuMR041A101JAA.pdf
Description:
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Ceralam® MR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR041A101JAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR041A101JAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR041A101JAA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR041A101JAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR041A101JAA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MR041A101JAATR1 MR041A101JAA
Part Number MR041A101JAATR1 MR041A101JAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance - 100 pF
Tolerance - ±5%
Voltage - Rated - 100V
Temperature Coefficient - C0G, NP0
Operating Temperature - -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications - General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type - Through Hole
Package / Case - Radial
Size / Dimension - 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) - 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing - 0.100" (2.54mm)