KYOCERA AVX MR041A102FSA
Part No.:
MR041A102FSA
Datasheet:
AnpuMR041A102FSA.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Series:
Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR04
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR041A102FSA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR041A102FSA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR041A102FSA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR041A102FSA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR041A102FSA.
Image MR041A102FSA
Part Number MR041A102FSA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR04
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate S (0.001%)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)