KYOCERA AVX MR041A122KAA
Part No.:
MR041A122KAA
Datasheet:
AnpuMR041A122KAA.pdf
Description:
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL
Series:
Ceralam® MR
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR041A122KAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR041A122KAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR041A122KAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR041A122KAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR041A122KAA.
Image MR041A122KAA
Part Number MR041A122KAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)