KYOCERA AVX MR041A470JAA
Part No.:
MR041A470JAA
Datasheet:
AnpuMR041A470JAA.pdf
Description:
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR041A470JAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR041A470JAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR041A470JAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR041A470JAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR041A470JAA.
Image MR041A470JAATR1 MR041A470JAA
Part Number MR041A470JAATR1 MR041A470JAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 47 pF 47 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)