KYOCERA AVX MR051A101FAA
Part No.:
MR051A101FAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuMR051A101FAA.pdf
Description:
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Ceralam® MR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR051A101FAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR051A101FAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR051A101FAA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR051A101FAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR051A101FAA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MR051A101FAA
Part Number MR051A101FAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 100 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)