KYOCERA AVX MR051A511GAA
Part No.:
MR051A511GAA
Datasheet:
AnpuMR051A511GAA.pdf
Description:
CAP CER 510PF 100V C0G/NP0 RAD
Packaging:
Bulk
Capacitance:
510 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR051A511GAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR051A511GAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR051A511GAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR051A511GAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR051A511GAA.
Image MR051A511GAATR1 MR051A511GAA
Part Number MR051A511GAATR1 MR051A511GAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 510 pF 510 pF
Tolerance ±2% ±2%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)