KYOCERA AVX MR052A102FAATR2
Part No.:
MR052A102FAATR2
Datasheet:
AnpuMR052A102FAATR2.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR052A102FAATR2 on Anpu?
3. Are the MR052A102FAATR2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR052A102FAATR2?
Image MR052A102FAATR2
Part Number MR052A102FAATR2
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)