KYOCERA AVX MR052A560FAA
Part No.:
MR052A560FAA
Datasheet:
AnpuMR052A560FAA.pdf
Description:
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR052A560FAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR052A560FAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR052A560FAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR052A560FAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR052A560FAA.
Image MR052A560FAA
Part Number MR052A560FAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 56 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)