KYOCERA AVX MR055A101FAA
Part No.:
MR055A101FAA
Datasheet:
AnpuMR055A101FAA.pdf
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR055A101FAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR055A101FAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR055A101FAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR055A101FAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR055A101FAA.
Image MR055A101FAATR1 MR055A101FAA
Part Number MR055A101FAATR1 MR055A101FAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 100 pF 100 pF
Tolerance ±1% ±1%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)