KYOCERA AVX MR055A102FAA
Part No.:
MR055A102FAA
Datasheet:
AnpuMR055A102FAA.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR055A102FAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR055A102FAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR055A102FAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR055A102FAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR055A102FAA.
Image MR055A102FAA
Part Number MR055A102FAA
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)