KYOCERA AVX MR055A151GAA
Part No.:
MR055A151GAA
Datasheet:
AnpuMR055A151GAA.pdf
Description:
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR055A151GAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR055A151GAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR055A151GAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR055A151GAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR055A151GAA.
Image MR055A151GAA
Part Number MR055A151GAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 150 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)