KYOCERA AVX MR055A222FAA
Part No.:
MR055A222FAA
Datasheet:
AnpuMR055A222FAA.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR055A222FAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR055A222FAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR055A222FAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR055A222FAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR055A222FAA.
Image MR055A222FAA
Part Number MR055A222FAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)