KYOCERA AVX MR055A560GAA
Part No.:
MR055A560GAA
Datasheet:
AnpuMR055A560GAA.pdf
Description:
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Capacitance:
56 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR055A560GAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR055A560GAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR055A560GAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR055A560GAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR055A560GAA.
Image MR055A560GAA
Part Number MR055A560GAA
Product Status Active
Capacitance 56 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)