KYOCERA AVX MR055C471KAA
Part No.:
MR055C471KAA
Datasheet:
AnpuMR055C471KAA.pdf
Description:
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR055C471KAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR055C471KAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR055C471KAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR055C471KAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR055C471KAA.
Image MR055C471KAA
Part Number MR055C471KAA
Product Status Active
Capacitance 470 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)