KYOCERA AVX MR055C562KAA
Part No.:
MR055C562KAA
Datasheet:
AnpuMR055C562KAA.pdf
Description:
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.235" (5.97mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order MR055C562KAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR055C562KAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR055C562KAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR055C562KAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR055C562KAA.
Image MR055C562KAA
Part Number MR055C562KAA
Product Status Active
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)