KYOCERA AVX MR061C104MAA
Part No.:
MR061C104MAA
Datasheet:
AnpuMR061C104MAA.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR061C104MAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR061C104MAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR061C104MAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR061C104MAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR061C104MAA.
Image MR061C104MAATR2 MR061C104MAA
Part Number MR061C104MAATR2 MR061C104MAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR Ceralam® MR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±20% ±20%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm) 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.290" (7.36mm) 0.290" (7.36mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)