KYOCERA AVX MR062A102FSA
Part No.:
MR062A102FSA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuMR062A102FSA.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 200V NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR062A102FSA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR062A102FSA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR062A102FSA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR062A102FSA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR062A102FSA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MR062A102FSA
Part Number MR062A102FSA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate S (0.001%)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)