KYOCERA AVX MR062A471FS
Part No.:
MR062A471FS
Datasheet:
AnpuMR062A471FS.pdf
Description:
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL
Series:
Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
Packaging:
Bulk
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR062A471FS on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR062A471FS is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR062A471FS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR062A471FS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR062A471FS.
Image MR062A471FS
Part Number MR062A471FS
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 470 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate S (0.001%)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)