KYOCERA AVX MR065A562FSA
Part No.:
MR065A562FSA
Datasheet:
AnpuMR065A562FSA.pdf
Description:
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL
Series:
Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
Packaging:
Bulk
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order MR065A562FSA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MR065A562FSA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MR065A562FSA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MR065A562FSA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MR065A562FSA.
Image MR065A562FSA
Part Number MR065A562FSA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-20, Ceralam® MR06
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate S (0.001%)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)