KYOCERA AVX RM042C225KAJ240
Part No.:
RM042C225KAJ240
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuRM042C225KAJ240.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 200V X7R SMD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
Applications:
Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 8 J-Lead
Size / Dimension:
0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.320" (8.13mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
J-Lead
1. How to order RM042C225KAJ240 on Anpu?
3. Are the RM042C225KAJ240 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RM042C225KAJ240?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RM042C225KAJ240
Part Number RM042C225KAJ240
Manufacturer KYOCERA AVX
Series RM
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Low ESL (Stacked)
Ratings -
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case Stacked SMD, 8 J-Lead
Size / Dimension 0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.320" (8.13mm)