KYOCERA AVX SA101A102JAR
Part No.:
SA101A102JAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSA101A102JAR.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SpinGuard® SA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
Straight
1. How to order SA101A102JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SA101A102JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SA101A102JAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SA101A102JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SA101A102JAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SA101A102JAR SA101A102JARC
Part Number SA101A102JAR SA101A102JARC
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SpinGuard® SA SpinGuard® SA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete Obsolete
Capacitance 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Axial Axial
Size / Dimension 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)