KYOCERA AVX SA305C104KAR
Part No.:
SA305C104KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSA305C104KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SpinGuard® SA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
Straight
1. How to order SA305C104KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SA305C104KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SA305C104KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SA305C104KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SA305C104KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SA305C104KAR SA305C104KARC
Part Number SA305C104KAR SA305C104KARC
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SpinGuard® SA SpinGuard® SA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Axial Axial
Size / Dimension 0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm) 0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)