KYOCERA AVX SE051C106KAR
Part No.:
SE051C106KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSE051C106KAR.pdf
Description:
CAP CER 10UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SE051C106KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SE051C106KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SE051C106KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SE051C106KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SE051C106KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SE051C106KAR SE051C106KARTR1
Part Number SE051C106KAR SE051C106KARTR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SE SE
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 10 µF 10 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications SMPS Filtering SMPS Filtering
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.402" (10.20mm) 0.402" (10.20mm)