KYOCERA AVX SK037C104KAR
Part No.:
SK037C104KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSK037C104KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SK037C104KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SK037C104KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SK037C104KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SK037C104KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK037C104KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SK037C104KAR SK037C104KARTR1
Part Number SK037C104KAR SK037C104KARTR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SK *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 0.1 µF -
Tolerance ±10% -
Voltage - Rated 500V -
Temperature Coefficient X7R -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -
Features - -
Ratings - -
Applications SMPS Filtering -
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole -
Package / Case Radial -
Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm) -
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm) -
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) -