KYOCERA AVX SK041C275KAR
Part No.:
SK041C275KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSK041C275KAR.pdf
Description:
CAP CER 2.7UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.461" (11.72mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SK041C275KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SK041C275KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SK041C275KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SK041C275KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK041C275KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SK041C275KAR SK041C275KARTR1
Part Number SK041C275KAR SK041C275KARTR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SK *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 2.7 µF -
Tolerance ±10% -
Voltage - Rated 100V -
Temperature Coefficient X7R -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -
Features - -
Ratings - -
Applications SMPS Filtering -
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole -
Package / Case Radial -
Size / Dimension 0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm) -
Height - Seated (Max) 0.461" (11.72mm) -
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) -