KYOCERA AVX SK097C105MAR
Part No.:
SK097C105MAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSK097C105MAR.pdf
Description:
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.599" (15.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.575" (14.60mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SK097C105MAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SK097C105MAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SK097C105MAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SK097C105MAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SK097C105MAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SK097C105MAR
Part Number SK097C105MAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SK
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.599" (15.22mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.575" (14.60mm)