KYOCERA AVX SMAJ140CA
Part No.:
SMAJ140CA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
AnpuSMAJ140CA.pdf
Description:
TVS DIODE 140VWM 227VC SMAJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
140V
Voltage - Breakdown (Min):
155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.76A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMAJ (DO-214AC)
1. How to order SMAJ140CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ140CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ140CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ140CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ140CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ140CA pin diagram, SMAJ140CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ140CA
Part Number SMAJ140CA
Manufacturer KYOCERA AVX
Package/Case DO-214AC, SMA
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 140V
Voltage - Breakdown (Min) 155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.76A
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)