KYOCERA AVX SMCJ140A
Part No.:
SMCJ140A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSMCJ140A.pdf
Description:
TVS DIODE 140VWM 227VC DO214AB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
140V
Voltage - Breakdown (Min):
155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ140A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ140A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ140A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ140A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ140A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ140A pin diagram, SMCJ140A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ140A
Part Number SMCJ140A
Manufacturer KYOCERA AVX
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 140V
Voltage - Breakdown (Min) 155V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 227V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)