KYOCERA AVX SQCSVA1R0BAT1A
Part No.:
SQCSVA1R0BAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSQCSVA1R0BAT1A.pdf
Description:
CAP CER 1PF 250V 0603
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.030" (0.76mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order SQCSVA1R0BAT1A on Anpu?
3. Are the SQCSVA1R0BAT1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SQCSVA1R0BAT1A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SQCSVA1R0BAT1A
Part Number SQCSVA1R0BAT1A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 1 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.030" (0.76mm)