KYOCERA AVX SR075C103KAR
Part No.:
SR075C103KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR075C103KAR.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.250" (6.35mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR075C103KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR075C103KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR075C103KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR075C103KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR075C103KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR075C103KAR SR075C103KAR3244 SR075C103KARTR1 SR075C103KARTR2 SR075C103KARAP1
Part Number SR075C103KAR SR075C103KAR3244 SR075C103KARTR1 SR075C103KARTR2 SR075C103KARAP1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR SkyCap® SR SkyCap® SR *
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF -
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% -
Voltage - Rated 50V 50V 50V 50V -
Temperature Coefficient X7R X7R X7R X7R -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose -
Failure Rate - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole -
Package / Case Radial Radial Radial Radial -
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) - 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) -
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm) - 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) -
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) - 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) -