KYOCERA AVX SR151A101KAA
Part No.:
SR151A101KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR151A101KAA.pdf
Description:
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR151A101KAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR151A101KAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR151A101KAA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR151A101KAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR151A101KAA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR151A101KAA SR151A101KAATR1
Part Number SR151A101KAA SR151A101KAATR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 100 pF -
Tolerance ±10% -
Voltage - Rated 100V -
Temperature Coefficient C0G, NP0 -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose -
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole -
Package / Case Radial -
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) -
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm) -
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) -