KYOCERA AVX SR151A102JAR
Part No.:
SR151A102JAR
Package:
Datasheet:
AnpuSR151A102JAR.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 RAD
Series:
SkyCap® SR
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR151A102JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR151A102JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR151A102JAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR151A102JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR151A102JAR.
Image SR151A102JAR SR151A102JARTR1
Part Number SR151A102JAR SR151A102JARTR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 100V 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm) 0.150" (3.81mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)