KYOCERA AVX SR151C103JAR
Part No.:
SR151C103JAR
Datasheet:
AnpuSR151C103JAR.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR151C103JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR151C103JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR151C103JAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR151C103JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR151C103JAR.
Image SR151C103JAR
Part Number SR151C103JAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)