KYOCERA AVX SR155C104KAR
Part No.:
SR155C104KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR155C104KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR155C104KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR155C104KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR155C104KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR155C104KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR155C104KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR155C104KARTR1 SR155C104KAR
Part Number SR155C104KARTR1 SR155C104KAR
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm) 0.150" (3.81mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)