KYOCERA AVX SR201A182JAR
Part No.:
SR201A182JAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR201A182JAR.pdf
Description:
CAP CER 1800PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR201A182JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR201A182JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR201A182JAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR201A182JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR201A182JAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR201A182JAR
Part Number SR201A182JAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)