KYOCERA AVX SR211A151JAR
Part No.:
SR211A151JAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR211A151JAR.pdf
Description:
CAP CER RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR211A151JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR211A151JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR211A151JAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR211A151JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR211A151JAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR211A151JAR SR211A151JARTR1 SR211A151JARTR2
Part Number SR211A151JAR SR211A151JARTR1 SR211A151JARTR2
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Capacitance 150 pF 150 pF -
Tolerance ±5% ±5% -
Voltage - Rated 100V 100V -
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -
Features - - -
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose -
Failure Rate - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole -
Package / Case Radial Radial -
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.300" (7.62mm) -
Thickness (Max) - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) -