KYOCERA AVX SR211A152JAR
Part No.:
SR211A152JAR
Datasheet:
AnpuSR211A152JAR.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 100V C0G/NP0 RAD
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR211A152JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR211A152JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR211A152JAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR211A152JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR211A152JAR.
Image SR211A152JARTR1 SR211A152JAR SR211A152JARTR2
Part Number SR211A152JARTR1 SR211A152JAR SR211A152JARTR2
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Capacitance 1500 pF 1500 pF -
Tolerance ±5% ±5% -
Voltage - Rated 100V 100V -
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -
Features - - -
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose -
Failure Rate - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole -
Package / Case Radial Radial -
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm) -
Thickness (Max) - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) -