KYOCERA AVX SR211A561JAR
Part No.:
SR211A561JAR
Datasheet:
AnpuSR211A561JAR.pdf
Description:
CAP CER RADIAL
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR211A561JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR211A561JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR211A561JAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR211A561JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR211A561JAR.
Image SR211A561JAR SR211A561JARTR2
Part Number SR211A561JAR SR211A561JARTR2
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 560 pF -
Tolerance ±5% -
Voltage - Rated 100V -
Temperature Coefficient C0G, NP0 -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose -
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole -
Package / Case Radial -
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) -
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) -