KYOCERA AVX SR211C104JAR
Part No.:
SR211C104JAR
Datasheet:
AnpuSR211C104JAR.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR211C104JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR211C104JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR211C104JAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR211C104JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR211C104JAR.
Image SR211C104JAR SR211C104JARTR1 SR211C104JARTR2
Part Number SR211C104JAR SR211C104JARTR1 SR211C104JARTR2
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR *
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF -
Tolerance ±5% ±5% -
Voltage - Rated 100V 100V -
Temperature Coefficient X7R X7R -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -
Features - - -
Ratings - - -
Applications General Purpose General Purpose -
Failure Rate - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole -
Package / Case Radial Radial -
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.300" (7.62mm) -
Thickness (Max) - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) -