KYOCERA AVX SR211C472KARTR1
Part No.:
SR211C472KARTR1
Datasheet:
AnpuSR211C472KARTR1.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR211C472KARTR1 on Anpu?
3. Are the SR211C472KARTR1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR211C472KARTR1?
Image SR211C472KARTR1
Part Number SR211C472KARTR1
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)