KYOCERA AVX SR215A102JAR
Part No.:
SR215A102JAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR215A102JAR.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR215A102JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR215A102JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR215A102JAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR215A102JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR215A102JAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR215A102JARTR1 SR215A102JAR SR215A102JARAP2 SR215A102JARAP1 SR215A102JARAP4-90
Part Number SR215A102JARTR1 SR215A102JAR SR215A102JARAP2 SR215A102JARAP1 SR215A102JARAP4-90
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR * * *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 1000 pF 1000 pF - - -
Tolerance ±5% ±5% - - -
Voltage - Rated 50V 50V - - -
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C - - -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose - - -
Failure Rate - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole - - -
Package / Case Radial Radial - - -
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) - - -
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm) - - -
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) - - -